Drahé materiály? Stavitelé mohou projekty přecenit o 15 procent

Date:

Aktuálně zákon povoluje zvýšení zakázky do 15 procent, ale stavitelé ho musí pořádně zdůvodnit, říká Janka Zvončeková, ředitelka tiskového odboru Úřadu pro veřejné zakázky (ÚVO).

Jaké mají možnosti firmy, které podepsaly smlouvy ve veřejných zakázkách, ale zdražily jim materiály?

V první řadě je třeba zdůraznit, že nákupčí již dnes mohou podepisovat dodatky, ale musí je zdůvodnit v souladu se zákonem.

O kolik dovoluje zvýšení paragraf o nepředvídatelných okolnostech?

Institut „de minimis“ umožňuje změnu ceny do 15 procent. Pokud to nestačí, paragraf o nepředvídatelných okolnostech umožní navýšit částku až do 50 procent. Musí si však dát pozor na podrobné zdůvodnění opodstatněnosti uzavření dodatku v kontextu aktuální situace na trhu a částky, o kterou se smlouva zvyšuje. Ta zvýšená částka se totiž opět bude platit z veřejných peněz, tedy ze státního rozpočtu, z rozpočtů měst a obcí nebo z evropských zdrojů.

Ministr Andrej Doležal (nom. Jsme rodina) vzpomínal, že chce flexibilnější zvyšování v dodatcích. Souhlasíte?

Na toto téma se proto musí podívat stát v širším kontextu, aby se co nejvíce eliminovalo riziko zneužití aktuální situace as tím spojené plýtvání veřejnými zdroji. Stát je zastoupen několika institucemi, proto by byla velmi žádoucí práce expertní skupiny, kterou jsme navrhovali už loni.

Kdo všechno by byl v té skupině?

Jedná se v první řadě o Statistický úřad a Národní banku Slovenska (NBS), která by mohla sestavit data o průměrném zvýšení cen klíčových komodit, které si stát určí podle zakázek. Úřad nemůže jít nad rámec své zákonné kompetence a nemůže „paušálně“ povolit podepisování dodatků, navíc takový krok neučinila dodnes ani Evropská komise a přitom mnohé soutěže se týkají i eurofondových zakázek.

Co v této oblasti dosud udělal ÚVO?

I v této situaci úřad ze své pozice činí maximum, už loni se úřad obrátil na Statistický úřad, NBS, abychom nákupčím zprostředkovali analýzu nárůstu konkrétních komodit. Nákupčí však zřejmě potřebují ještě větší pomoc a tak do této práce expertní skupiny navrhujeme zapojit i kontrolní úřad a Útvar hodnoty za peníze, přičemž úřad již dnes na pomůcce pro nákupčí pracuje i se zastupiteli samotných nákupčích.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Čeká nás v brzké době úplné zrušení hotovosti? Jaké bude mít dopady a na koho?

Ač spousta Čechů zrušení hotovosti podporuje, neboť ji téměř...

Rizika a výhody investování do akcií. Jak zvolit tu správnou strategii? A zvládnu to sám?

Investice hýbou světem a lákají všechny, kdo mají peníze...

Srovnání parametrů Norton Secure VPN vs Free VPN Planet: Co vybrat?

Která ze dvou VPN je lepší: Norton Secure VPN,...

Prodej zavedené firmy několika spolumajitelů bez mediátora se může táhnout celé měsíce

Ne vždy je prodej zavedené firmy procházkou růžovým sadem....