Home Rady a Návody Více pracujte z domova, méně cestujte a vytápějte. Odborníci o odstřihnutí od...

Více pracujte z domova, méně cestujte a vytápějte. Odborníci o odstřihnutí od ruských energií

0
Video call, online conference. Over shoulder view of african american man at computer screen with multinational group of successful business people, virtual business meeting, work from home concept

Mezinárodní agentura pro energetiku (IEA) a Evropská komise (EK) navrhly ve čtvrtek několik doporučení pro občany EU zaměřených na úsporu energetických zdrojů, která mají snížit závislost na ruských palivech a pomoci tak Ukrajině. Mezi takovými opatřeními figuruje například práce z domova, cestování veřejnou dopravou, ztlumení topení či omezení využívání klimatizace.

Ruský prezident Vladimir Putin během návštěvy ruského kosmodromu Vostočnyj v úterý 12. dubna 2022.

„Využívání menšího množství energií je konkrétním způsobem jak pomoci Ukrajincům – a také samým sobě,“ uvedl v tiskovém prohlášení zveřejněném na webstránce agentury IEA její ředitel Fatih Birol. Dodal, že tyto postupy mohou „omezit tok peněz do ruské armády a pomoci vydat se na cestu k čistší a udržitelnější planetě“.

Pokud by se doporučenými kroky řídili všichni občané EU, ušetřilo by se množství ropy potřebné k naplnění 120 ropných tankerů a tolik zemního plynu, což by stačilo na vytopení téměř 20 milionů příbytků, uvádějí IEA a EK.

Běžná domácnost v EU by mohla ročně ušetřit v průměru téměř 500 eur, pokud by dodržela daná doporučení. Výše ušetřených zdrojů by se však lišila od velikosti domácnosti, lokality a také například od přístupu k veřejné dopravě.

Pokud by všichni občané EU dodržovali doporučení doma i na pracovišti, dokázalo by se ušetřit 220 milionů barelů ropy ročně a přibližně 17 miliard metrů krychlových zemního plynu.

Positive woman video calling using laptop. Businesswoman teleconferencing on laptop while working from home.

Uvedené kroky, jejichž cílem je mimo jiné snížit množství emisí skleníkových plynů, představili ředitel IEA Birol a šéfka Generálního ředitelství EK pro energetiku Ditte Juulová Jörgensenová během online akce u kulatého stolu, kterého se zúčastnili i představitelé vlád a občanské společnosti.

Návrh také počítá s tím, že vlády jednotlivých států EU by mohly poskytovat „finanční pobídky“, které by snížily cestovní náklady na vlaky a autobusy a podpořily by instalaci solárních panelů, zlepšily izolace obytných budov a umožnily přechod na jiná topná paliva. Zaměstnavatelé by měli zase místo letů na krátké vzdálenosti podporovat cesty vlaky.

NO COMMENTS

Exit mobile version