Čeká nás v brzké době úplné zrušení hotovosti? Jaké bude mít dopady a na koho?

Date:

Ač spousta Čechů zrušení hotovosti podporuje, neboť ji téměř nevyužívají a je pro ně zbytečná, stále je většina těch, kteří chtějí měnu za každou cenu zachovat. A na straně většiny jsou i někteří senátoři, kteří by rádi platbu v hotovosti zakotvili přímo do Ústavy. Jenže každá mince má dvě strany.

Orwellovský bezhotovostní styk

Je zcela jednoznačné, že zrušení hotovosti může být značně rizikové. V souvislosti s tímto krokem zaznívá z mnoha úst obava o naši svobodu a naše soukromí. Zcela logicky. Jelikož veškeré platby budou evidované a nebude možné si něco koupit jen tak, aby o tom nikdo nevěděl. Stejně tak půjčka, ať už bankovní nebo třeba půjčka ihned. Všichni budou o všem vědět. A to může být ve výsledku mnohem větší hrozba než se na první pohled zdá.

Zjednodušeně se dá říci, že zrušení hotovosti je obrovský krok k nesvobodě a absolutní kontrole. Stát bude vědět o naprosto každém našem spotřebitelském kroku. A může tak regulovat vlastně veškeré naše nákupy.

Což v době takzvaného Green Dealu, tedy „zeleného údělu“ nebo ještě lépe „zeleného šílenství“, může představovat například to, že vám zakáže nákup neekologických potřeb, neoptimálních potravin nebo třeba pohonných hmot. Například jen s prostým odůvodněním, že jste jich tento měsíc spotřebovali už dost. Případně bude stát moci rovnou regulovat výběr toho, co budete mít nárok si koupit?

Výhody zrušení hotovosti pro stát

Například ve Švédsku plánují zrušení hotovosti už během několika málo let. Důvod je jednoduchý. Téměř všichni zde využívat bezhotovostní platební styk a hotovost již téměř nikdo.

O zrušení hotovosti již delší dobu uvažuje i Mezinárodní měnový fond. A Evropská centrální banka dávno pracuje na tvorbě centrální digitální měny. Prakticky je její spuštění již připravené. K zavedení do praxe chybí už jen jeden krok: zrušení hotovosti.

A ruku v ruce s Evropskou centrální bankou postupuje i Evropský parlament. Ten hodlá znovu snižovat zákonnou hranici, která by ještě více omezila lidem možnost plateb v hotovosti. V současné době je tento limit nastaven na 10 000 €, Evropský parlament chce hranici snížit na 7 000 €. Zdůvodnění je takové, že kvůli vysokému limitu bují praní špinavých peněz. Toto tvrzení však vydává zcela bez důkazů, avšak jediný, kdo měl odvahu se proti němu postavil, byla německá BundesBank.

Ostatně už během covidu se apelovalo na lid, aby co nejméně využíval hotovost. Tehdy s tvrzením, že placení bankovkami a mincemi není hygienické. Na to však nyní už nikdo příliš neslyší, a tak se hovoří o praní špinavých peněz. Bez důkazů.

Zrušení hotovosti může vyřešit krizi bank

V posledních týdnech je hlavním tématem ekonomiky bankovní krize, která se šíří jako vir napříč celým světem. Zrušení hotovosti by tuto krizi mohlo poměrně rychle vyřešit. Zákaz bankovek a mincí totiž urychlí zavedení měnové reformy.

Stát tak bude mít okamžitě snadné řešení některých jevů, jako je například hyperinflace, se kterou se aktuálně potýkáme. Zjednodušeně lze říci, že například stát uvalí na účet každého jedince zápornou úrokovou sazbu. Lidé by tak okamžitě přicházeli o peníze bez možnosti si vybrat.

Dále by se mohla například zavést daň z vkladu. Ta může mít mnoho důvodů. Záchrana státu před velkým schodkem, záchrana klimatu, příspěvek jedince na nákup zbraní do války, kterou podporuje stát, a podobně. Bez možnosti jedince se jakkoliv bránit. Jde vlastně o nejúčinnější metody, jak inflaci zastavit. To však není jediný problém.

Důležité je zhodnocení bezpečnostního rizika. Pomineme-li konspirace a totální kontrolu nad jedincem, pak nelze opomenout ani selhání digitálního systému. Ten má sice obecně nízkou míru selhání, avšak pokud by k němu došlo, důsledky by byly nedozírné. Déle trvající výpadek bankovního systému, tedy bez možnosti vybrat si nějakou hotovost, by způsobil naprostý kolaps ekonomiky. A představte si i situaci, že jste najednou zcela bez financí. Máte hlad a doma nic k snědku. Co budete dělat?

Zrušení hotovosti je rozhodně nebezpečný krok, ze kterého nebude možné jen tak uhnout.

Zakotvení hotovosti v Ústavě

Čeští senátoři už loni předložili zákon, podle kterého by právo platit hotovostí měla zajišťovat Ústava. Norma by měnila Listinu základních práv a svobod. Již prošla prvním čtením. Podle senátorů nemáme nikoho nutit k využívání digitalizace, a to přímo ani nepřímo.

Pokud by se přesto pokračovalo v trendu omezování hotovosti a zavádění digitální měny, pak jsou stále ještě alternativní možnosti, jak do systému nezapadnout na sto procent. Konkurencí digitální měny jsou totiž kryptoměny. Ty jsou trnem v oku všem centrálním bankám, jelikož jsou pro ně obrovskou konkurencí. Tudíž je už nyní vidět trend kryptoměny ideálně zakázat nebo k nim omezit přístup. Pokud byste tedy uvažovali o nějakém kryptoměnovém účtu, alespoň s minimálním vkladem, máte nejvyšší čas si jej zařídit.

Další možností je pak pořízení drahých kovů, jako je například zlato, případně stříbro. Tím zaplatíte vždy a v jakékoliv době. Pochopitelně je vhodné mít co nejmenší slitky. Z historického hlediska jde o stálou komoditu a je to i důvod, proč byly v minulosti pokusy zlato v některých zemích zcela zakázat.

Zrušení hotovosti a případné výhody

Budeme-li hledat nějaké pozitivum, lze snad najít jen jediné. Jestliže budeme potřebovat půjčku, banky o nás budou vědět naprosto všechno a nebude nutné podstupovat schvalovací proces jako nyní.

Ať už to bude třeba pojištěná půjčka nebo hypotéka, všichni, kterých se aktuálně naše finanční situace bude týkat, budou mít náhled na náš účet. A uvidí do nejmenších detailů, za co utrácíme nebo jaké pravidelné platby nám z účtu odcházejí.

Dále by mohlo být k dobru, že ruku v ruce se zrušením hotovosti se znovu probere k životu barterový neboli výměnný obchod. Lidé budou směňovat služby a zboží. Bez jakéhokoliv dozoru a bez nutnosti jakkoliv operovat s digitální měnou.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Rizika a výhody investování do akcií. Jak zvolit tu správnou strategii? A zvládnu to sám?

Investice hýbou světem a lákají všechny, kdo mají peníze...

Srovnání parametrů Norton Secure VPN vs Free VPN Planet: Co vybrat?

Která ze dvou VPN je lepší: Norton Secure VPN,...

Prodej zavedené firmy několika spolumajitelů bez mediátora se může táhnout celé měsíce

Ne vždy je prodej zavedené firmy procházkou růžovým sadem....