Rizika a výhody investování do akcií. Jak zvolit tu správnou strategii? A zvládnu to sám?

Date:

Investice hýbou světem a lákají všechny, kdo mají peníze navíc nebo sní o rychlém zbohatnutí. Investovat je možné v mnoha různorodých oborech, stálicí však nejspíš pořád budou tradiční akcie. Je dobré pustit se do nákupu a prodeje sám, nebo je lepší se poradit s odborníkem? Jak investovat a neprodělat při tom kabát?

Co to jsou akcie a proč do nich investovat

Akcie je cenný papír, který svému majiteli dává podíl na firmě (akciové společnosti). Ta akcie vydává, aby získala peníze na svoje fungování. Vy se tímto podílíte na jejím zisku, ale také na ztrátě.

Investici do akcií si můžete představit jako nákup části společnosti. Samozřejmě záleží, jak velkou část společnosti si koupíte, a podle toho vám vznikají další práva. Tyto cenné papíry jsou obchodovatelné na burze a jejich cena se neustále mění na základě nabídky a poptávky. Některé společnosti jsou stabilnější, jiné jsou potenciálně ziskovější, ale také může přijít náhlá ztráta.

Ačkoli vlastníte určitý podíl společnosti, stejně nemůžete rozhodovat o jejím chodu (pokud ovšem nejste většinovým vlastníkem). Společnosti tak mohou dělat i rozhodnutí, která je dovedou ke krachu. V tom případě budou jejich akcie bezcenné.

Proč tedy investovat? Především proto, že si sami můžete rozhodnout, do jakých akcií peníze vložíte, a nesete za svoje rozhodnutí odpovědnost. Vidina rychlého zisku je skutečně velké lákadlo, lidé podlehnou a mohou jednat emotivně. Pokud se vám ale daří, peníze můžete generovat prodejem akcií, které jste dřív nakoupili levně, nebo jejich dlouhodobějším zhodnocením.

Je zajímavé, že nákupem určitých akcií můžete ovlivňovat dané společnosti a v podstatě trochu zasahovat do celosvětového dění. Podle druhů akcií, na které se zaměřujete, také ukazujete svůj názor. Zkrátka si nejspíš koupíte něco, v co věříte a je vám blízké. Navíc se lidé logicky zaměřují na věci, kterým více rozumí.

Investování je snazší, než se zdá

Vstoupit do světa akcií může každý dospělý člověk. Začít investovat přitom není zas tak těžké. Díky nejrůznějším platformám potřebujete už jen peníze a můžete začít.

Být dobrým investorem je už ale jiná pohádka. Musíte si neustále doplňovat vzdělání a informace a mít přehled o světovém dění, protože vše ovlivňuje vše. Skvělé na době internetu jsou všemožné online příručky a kurzy, díky nimž se můžete přiučit opravdu hodně, a to v jakémkoli oboru. Samozřejmě můžete začít s články či knihami. Akciím se věnuje mnoho publikací. Ale vzdělat se můžete také na různých webinářích a kurzech, kterých je nepřeberné množství. Spousta lidí totiž ráda poradí jak na to. Jen pozor, nikdo vám nezaručí, že vyděláte.

Aby byly akcie výnosné, investor se musí projektu věnovat velmi pravidelně a neustále sledovat dění. Proto se tento druh investic může stát velmi časově náročným a trochu otravným. Někdo to má ale jako koníček a velmi ho to baví, v tom případě se pojí zábavné s užitečným. Můžete také investovat do dlouhodobějších akcií, kdy čekáte zhodnocení v delším časovém horizontu, a nemusíte se tomu tolik věnovat.

Jestliže nemáte čas nebo chuť starat se o investice sami, ale přesto toužíte být součástí burzy, makléř vyřeší vaše problémy. Samozřejmě to nebude zadarmo, ale můžete mu svěřit svoje portfolio a kontrolovat průběh.

Makléř neboli broker může být jedna osoba, nebo celá společnost. Na internetu si můžete zvolit společnost, u které se zaregistrujete, přepošlete peníze a oni vše udělají za vás. Je to skutečně snadné. Vždy si brokera ověřte, projděte si recenze nebo se poptejte u známých.

Nákup akcií se zjednodušil natolik, že je možné kupovat akcie i prostřednictvím karet, které se neváží k žádnému účtu a primárně slouží pro cestovatele. Pomocí jejich aplikace vám poskytovatelé nabídnou různé možnosti investice a velmi snadno nakoupíte i prodáte.

Klady i možné zápory obchodování na burze

Mezi jednoznačné klady cenných papírů patří to, že jsou známé a velmi snadno obchodovatelné. V praxi to znamená, že je koupíte i prodáte bez nějakých větších obstrukcí, navíc se nemusíte obávat žádných skrytých poplatků.

Svoje portfolio si díky online světu můžete řídit v podstatě odkudkoli a mít neustálý přehled, a to i na mobilním telefonu. Když už víte jak v tom chodit, můžete se zaměřit na populární společnosti, u kterých čekáte výnos, a zajistit si například pěkný pasivní příjem.

Jako všechno, i obchodování s akciemi má i zápornou stránku. Zmíníme hlavně riziko ztráty.

Ceny akcií hodně kolísají, mění se z minuty na minutu, a i když si uděláte zevrubný průzkum, jsou těžko předvídatelné. Jednoduše řečeno, musíte počítat s možností, že přijdete o peníze

Další, co je třeba si pořádně rozmyslet, je, jestli máte volné peníze, které můžete reálně do investice vložit. Nákup akcií může být zajímavý, ale pořád je tu riziko. Pokud tedy nemáte finanční polštář nebo jste nutně potřebovali peníze a rychlá půjčka online vás podržela a musíte splácet, možná je lepší počkat na dobu s lepší finanční stabilitou.

Co je dobré vědět, než se do investování do akcií ponoříte

Ceny akcií jednotlivých podniků ovlivňuje mnoho faktorů. Kromě toho, jak se společnosti daří, je důležité zaměřit se i na jejich produkty, popularitu nebo třeba image.

Společnost může být sebelepší, ale jestliže má nespokojené zaměstnance, kteří veřejně stávkují, může se to snadno a rychle odrazit na ceně akcií. Jestliže jste na začátku, zkuste si prvně vložit peníze do nějaké české společnosti. Důvody jsou především praktické, a to ty, že si o dané společnosti snadno zjistíte informace, píše se o ní v tisku, vydávají se zprávy v rodném jazyce.

Důležitá je také diverzifikace portfolia. Přece nevsadíte veškeré svoje úspory na jednu kartu a nebudete doufat, že to vyjde. Vložte peníze do různých společností a vytvořte si portfolio. Můžete si vybrat akcie, které spolu absolutně nesouvisí, nebo naopak zvolit takové, které se navzájem vyvažují. Pokud je hodnota jedné společnosti dole, hodnota druhých akcí roste.

Zákeřná může být falešná naděje, kdy vidíte, že hodnota akcií, na které máte zálusk, padá dolů a věříte, že se časem zase posune nahoru. Lidé mohou jednat emotivně, a pokud zrovna nemají potřebné finance, sáhnou po rychlé možnosti jako je půjčka online s vidinou zhodnocení svých peněz. Bohužel ne vždy to tak může být a mohou vám zůstat jen dluhy.

Ohledně emocí si také dávejte pozor na rychlý prodej. Je možné, že hodnota vašich akcií může momentálně klesat a pud sebezáchovy vás nutí je co nejrychleji prodat. Může se však jednat jen o chvilkový stav a na prodeji můžete prodělat.

Celé téma akcií je obsáhlé i pro lidi, kteří se v oboru pohybují roky. Je téměř nemožné orientovat se ve všech společnostech a oborech. Je dobré se průběžně vzdělávat a proniknout do problematiky hlouběji. Ideálně si před startem promluvte s odborníkem a nechte si do začátku poradit.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Čeká nás v brzké době úplné zrušení hotovosti? Jaké bude mít dopady a na koho?

Ač spousta Čechů zrušení hotovosti podporuje, neboť ji téměř...

Srovnání parametrů Norton Secure VPN vs Free VPN Planet: Co vybrat?

Která ze dvou VPN je lepší: Norton Secure VPN,...

Prodej zavedené firmy několika spolumajitelů bez mediátora se může táhnout celé měsíce

Ne vždy je prodej zavedené firmy procházkou růžovým sadem....