Potravinová krize se ještě zhorší. Indonésie zakáže vývoz palmového oleje

Date:

Situace na světovém trhu s potravinami se v následujícím období pravděpodobně prudce zhorší poté, co se indonéská vláda rozhodla zakázat vývoz palmového oleje. Ten je přitom nejpoužívanějším olejem na světě a největším producentem je právě Indonésie.

Rozhodnutí přichází v situaci, kdy ceny jedlých olejů prudce rostou poté, co dodávky slunečnicového oleje na světové trhy zasáhla válka na Ukrajině. TASR o tom informuje na základě zpráv agentury Reuters a serveru německé stanice Deutsche Welle.

Zastavení exportu palmového oleje může ještě více zvýšit náklady výrobců po celém světě, od balených potravin až po kosmetiku, jelikož Indonésie se na produkci klíčové komodity podílí více než 50 %. Jak řekl indonéský prezident Joko Widodo, cílem opatření, která vstoupí v platnost 28. dubna, je zajistit dostatek oleje na domácím trhu. Jeho oznámení následovalo po protestech v Jakartě proti rostoucím cenám oleje a potravin.

To však tvrdě zasáhne další spotřebitele, zejména v Indii, avšak iv jiných zemích, řekl po pátečním (22. 4.) oznámení indonéské vlády o zákazu vývozu palmového oleje šéf indické obchodní organizace SEA Atul Čaturvedi. „Je to velmi nešťastné a naprosto neakceptovatelné,“ dodal.

Po oznámení indonéské vlády ceny alternativních olejů prudce vzrostly. Například cena sójového oleje, který je po palmovém druhém nejpoužívanějším, vzrostla o 4,5 procenta na nový rekord.

Palmový olej používá ve svých produktech velký počet výrobců potravin a spotřebního zboží, přičemž mezi největší kupce komodity patří Nestlé, Unilever a Procter & Gamble. Mondelez International, výrobce sušenek Oreo, informoval, že na celosvětové spotřebě palmového oleje se podílí 0,5 procenta.

Se zákazem vývozu či zvýšením vývozních cel experimentovaly po prudkém zvýšení cen i jiné země, mezi nimi například Argentina. Ta nakrátko zakázala vývoz sójového oleje a sójové moučky, později zvýšila vývozní cla z 31 % na 33 %. Podle amerického ministerstva zemědělství by však mezinárodní společenství mělo v této situaci spíše spolupracovat, než se uchylovat k zákazům exportu.

Světové trhy s jedlými oleji zasáhla letos invaze Ruska na Ukrajinu, která ochromila dodávky slunečnicového oleje z černomořského regionu. Právě export z černomořských přístavů zajišťuje až 76 procent z celkových dodávek slunečnicového oleje na světové trhy.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Srovnání parametrů Norton Secure VPN vs Free VPN Planet: Co vybrat?

Která ze dvou VPN je lepší: Norton Secure VPN,...

Prodej zavedené firmy několika spolumajitelů bez mediátora se může táhnout celé měsíce

Ne vždy je prodej zavedené firmy procházkou růžovým sadem....

Šedý klenot mezi drahými kameny, to je hematit

Hematit má stříbřitě šedou barvu. Už na pohled tak...

Odboráři v Jaguar Land Rover požadují vyšší platy a lepší pracovní podmínky

Moderní obory zastupující zaměstnance a vedení společnosti Jaguar Land...