I 7 tisíc eur za metr. Byty Tatrách jdou na dračku

Date:

Pokud se vám už z vysokých cen nemovitostí točí hlava a říkáte si, že v hlavním městě jsou ty ceny přemrštěné, tak věřte, že se to netýká jen Bratislavy. Pandemie nastartovala apetit lidí nakupovat rekreační nemovitosti a jejich ceny proto začaly dramaticky růst.

Vysoké Tatry

Lidé převážně z měst hledali v dobách pandemických opatření útočiště v přírodě, a ti, kdo na to měli, tak kupovali vše, co bylo dostupné na trhu. Nabídka je tak minimální. Téměř vše, co se objeví, se okamžitě prodá.

V obcích pod Tatrami tak šli chaty, apartmány či chalupy doslova na dračku. V lukrativních lokalitách přímo ve Vysokých Tatrách se již ceny apartmánů dostaly na úroveň bytů v Bratislavě. \“Ceny apartmánů jsou různé a skutečně nelze napsat cena za čtvereční metr, kterou by si uměl klient přepočítat každou nemovitost,\“ popisuje situaci realitní makléř Jaroslav Chalák, ředitel Popradské realitní společnosti.

Závisí to i na lokalitě či na standardu. Podle něj však byly v nabídce i apartmány, kde cena dosahovala až 7000 eur za čtvereční metr. Průměrně se přitom na Slovensku prodávají byty za 2552 eur za čtvereční metr.

Čím blíže štítů, tím dražší

Jen dvě minuty chůze od pozemní lanovky vyrostl v centru Starého Smokovce apartmánový dům. Vynikající poloha, píše se v inzerátu prodávaného apartmánu na realitním portálu. Na cenovce za zařízený apartmán o rozloze 57 čtverečních metrů a 17 metrovou terasou svítí skoro 400 000 eur. Jeden metr tak vychází přibližně na 7¤000 eur. Na stránce je červeným písmem informace, že je rezervován.

Zájemce tak zřejmě neodradila ani cena. S podobnou cenou atakující 7¤000 eur za metr se tam objevuje několik nabídek. „Nejvyhledávanější lokality v Tatrách a nejdražší jsou asi ve třech lokalitách. Jsou to Smokovec, Tatranská Lomnice a Štrbské Pleso,“ tvrdí Jaroslav Chalák s tím, že o nemovitosti je tam i přes vysokou cenu stále velký zájem. Běžně jim do realitní kanceláře volají lidé z celého Slovenska, ale hlavně ze západu země. \“Většinou nemovitost kupují jako investici, ale dost lidí se rozhodlo k nám do Popradu i přestěhovat,\“ tvrdí pro Pravdu.

Wonderful sunrise at Czarny Staw Gasienicowy in summer, Tatras

Hypotéka nebo podnájem. Co se víc vyplatí?
Průměrné ceny dvoupokojového bytu a apartmánu byly v posledním kvartálu loňského roku v lokalitě Starý Smokovec a okolí na úrovni 220 tisíc eur. Ukazují to data z portálu nemovitosti.cz. Do této lokality můžeme zařadit všechny ty městské části, které spadají pod město Vysoké Tatry, tedy Starý Smokovec, Velký Slavkov, Nový Smokovec, Dolní Smokovec, Stará Lesná, Nová Lesná či Tatranská Lomnica. Jen pro srovnání, cena v posledním kvartálu roku 2020 tam byla na úrovni 180 tisíc eur. Kdo zaváhal, v nabídce našel o rok později nemovitost o 40 tisíc eur dražší.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Čeká nás v brzké době úplné zrušení hotovosti? Jaké bude mít dopady a na koho?

Ač spousta Čechů zrušení hotovosti podporuje, neboť ji téměř...

Rizika a výhody investování do akcií. Jak zvolit tu správnou strategii? A zvládnu to sám?

Investice hýbou světem a lákají všechny, kdo mají peníze...

Srovnání parametrů Norton Secure VPN vs Free VPN Planet: Co vybrat?

Která ze dvou VPN je lepší: Norton Secure VPN,...

Prodej zavedené firmy několika spolumajitelů bez mediátora se může táhnout celé měsíce

Ne vždy je prodej zavedené firmy procházkou růžovým sadem....