Šedý klenot mezi drahými kameny, to je hematit

Date:

Hematit má stříbřitě šedou barvu. Už na pohled tak působí velmi zvláštně v kontextu ostatních drahých kamenů, které jako by se doslova předháněly, jak upoutat zrak svého publika pomocí těch nejzářivějších a nejpestřejších barev.

Oproti nim jako by se těžký hematit tvářil téměř skromně. Svou krásu však ukáže hlavně po opracování. Specifický barevný odstín si ponechává, navrch se však rozzáří leskem evokujícím kov. A skutečně, s kovem cosi společného má. Důvodem je velký obsah železa.

Šperkaři jej opracovávají do podoby fasetových brusů, kabošonů, případně gemů. Někdy se tento kámen označuje i jako krevel, případně se tak nazývá červená odrůda hematitu. Ten je nicméně méně obvyklý.

V namletém nebo jemně zrnitém stavu se je možné jej rovněž používat jakožto barvivo nebo leštící prášek. Jinak se využívá hlavně ve šperkařství.

Chcete se dozvědět více o dalších zajímavostech, módě či špercích nebo drahých kamenech? Mrkněte na náš blog. Můžete si zde například přečíst zajímavosti o nejkrásnějších krystalech na světě nebo jaké informace nám odhalí runy.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Čeká nás v brzké době úplné zrušení hotovosti? Jaké bude mít dopady a na koho?

Ač spousta Čechů zrušení hotovosti podporuje, neboť ji téměř...

Rizika a výhody investování do akcií. Jak zvolit tu správnou strategii? A zvládnu to sám?

Investice hýbou světem a lákají všechny, kdo mají peníze...

Srovnání parametrů Norton Secure VPN vs Free VPN Planet: Co vybrat?

Která ze dvou VPN je lepší: Norton Secure VPN,...

Prodej zavedené firmy několika spolumajitelů bez mediátora se může táhnout celé měsíce

Ne vždy je prodej zavedené firmy procházkou růžovým sadem....