Lidé mají obavu, zda utáhnou splátku při rostoucích sazbách. Vyplatí se zadlužit kvůli bydlení?

Date:

Zadlužit se a desítky let splácet, nebo čekat, až se potřebná částka nepodaří našetřit? „Na dnešní poměry naprosto zbytečná otázka. Ale před patnácti či dvaceti lety to až tak jednoznačné nebylo. Zadlužit se až tak jednoduché nebylo,“ říká Pavel Škriniar, investiční analytik Swiss Life Select.

Než člověk našetří, v tom lepším případě, desítky a v tom druhém případě stovky tisíc eur na koupi vlastního bydlení potrvá dlouhá léta. Je přitom velmi sporné, zda příspěvky budou stačit růstu cen nemovitostí. „Dnes je zřejmé, že k bydlení bez hypotéky se běžný člověk nedostane,“ připomíná Pavel Škriniar, investiční analytik Swiss Life Select.


Trh s materiály se zhroutil. Stavitelé dostali návod, jak navýšit smlouvy až o 50 procent
„Pro úplné zjednodušení výhodnosti koupě nemovitosti poslouží následující příklad. V roce 2005 by koupě nemovitosti vyšla na 50 000 eur. V té době byly hypotéky obtížně dostupné. Úrokové sazby se pohybovaly nad 7 % ročně a banky vyžadovaly podstatně více záruk, než je třeba dnes. Ke snížení sazby některých dlužníkům pomohl stát přes státní příspěvek,“ uvádí investiční analytik.

„Ceny nemovitostí od té doby vzrostly na téměř trojnásobek. Úrokové sazby klesly na méně než třetinu. S klesající sazbou klesala také měsíční splátka hypotéky. Průměrná mzda se však postupně zvýšila na dvojnásobek,“ vysvětluje Pavel Škriniar.

Následující graf zobrazuje fiktivní příklad srovnání vývoje průměrné mzdy a výše splátky, kdy dlužník volil pětiletou fixaci úrokové sazby.

Jak to dát všechno dohromady? Z vyššího příjmu se snáze splácí dluh. Doposud platilo, že hypotéka na koupi bytu rozhodně nebyl špatný nápad. Dosavadní snižování úrokové sazby snížilo měsíční splátku hypotéky o 15%. Při růstu příjmu tak dluhová povinnost představovala stále menší zátěž pro rodinný rozpočet.

Aerial view of residential district in Madrid

Následující graf ukazuje vývoj podílu splátky hypotéky na průměrné mzdě v daném čase.

„I když úvěr začal pro dnešní poměry s velmi vysokou úrokovou sazbou, celková proplacenost byla pro postupný pokles sazeb pouze poloviční. Dlužník zaplatil jen o polovinu více, než si půjčil. Po splacení dluhu měl však nemovitost, jejíž hodnota se za tu dobu zvýšila na 2,7 násobek,“ vypočítává analytik.

Vyplatí se dnes koupit nemovitost, byť na úvěr? Je to stejné dilema jako před dvaceti lety. Tehdy se lidé ptali, zda budou schopni dluh splácet i v budoucnosti. Dnes se ptají, zda utáhnou splátku i při zvýšení úrokových sazeb.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Čeká nás v brzké době úplné zrušení hotovosti? Jaké bude mít dopady a na koho?

Ač spousta Čechů zrušení hotovosti podporuje, neboť ji téměř...

Rizika a výhody investování do akcií. Jak zvolit tu správnou strategii? A zvládnu to sám?

Investice hýbou světem a lákají všechny, kdo mají peníze...

Srovnání parametrů Norton Secure VPN vs Free VPN Planet: Co vybrat?

Která ze dvou VPN je lepší: Norton Secure VPN,...