Sankce, jaké nemají v moderní době obdoby. Na Rusko je uvalily západní země po invazi na Ukrajinu. Cítí je už i běžní obyvatelé Ruska. Ti si nemohou dovolit koupit oblíbený telefon, kabelku, nábytek nebo se najíst ve známém fastfoodu do takové míry, jako tomu bylo před válkou.
Sankce a odchod mnoha nadnárodních společností způsobily podle Borise Tomčiaka, analytika Finlord, že v zemi nefungují mnohé služby. Například Instagram či Netflix. „Také se snížila nabídka mobilních telefonů, televizorů, aut či jiného spotřebního zboží. Také mají Rusové velmi omezené možnosti cestování,“ tvrdí Tomčiak.
Konflikt a rozsáhlé sankce trvají zatím jen dva měsíce, takže se problémy ještě nestihly projevit ve výrazné míře, ale zanedlouho se problémy prohloubí. Jak říká Tomčák v příštích měsících se bude nedostatek zboží a služeb prohlubovat. „Zároveň lze očekávat růst míry nezaměstnanosti a pokles reálných příjmů domácností, jelikož nadnárodní společnosti kompletně ruší své ruské pobočky,“ dodává.
Rusko, rubl
ČTĚTE VÍCE
Rubl je silný jako před válkou. I po pátém balíku sankcí. Jak je to možné?
Tomčák však situaci hodnotí tak, že ruské domácnosti dokážou žít bez zboží a služeb zmíněných firem, ale kvalita životní úrovně bude zaostávat za Západem. V zemi z toho důvodu výrazně vzroste černý trh s pašovaným zbožím.
Zelenina i elektronika
Stejný názor zastává i Stanislav Pánis, analytik J&T banky. „Sankce budou znamenat pro běžného Rusa dramatický pokles životní úrovně,“ pokračuje ekonom. Ceny podle něj i těch nejzákladnějších zboží a služeb výrazně porostou dvouciferným tempem. Mnohé západní zboží a služby se již staly nepřístupnými, když firmy přerušily a přerušují jakékoli byznys vztahy s Ruskem. „Mnozí lidé pocítí závan sovětských dob v podobě nedostatkové ekonomiky a prázdných regálů,“ říká Pánis.
Dále dodává, že ekonomika spadne do hluboké recese a prospekty jejího růstu v příštích letech budou pochmurné.
Za pravdu mu dávají i oficiální čísla. Tempo růstu spotřebitelských cen v Rusku se opět zrychlilo a za první dubnový týden dosáhla inflace nejvyšší úrovně za více než 20 let. Meziroční míra inflace v Rusku k 8. dubnu 17,49 %, zatímco týden předtím to bylo 16,7 procenta. Nejnovější údaj představuje nejvyšší růst spotřebitelských cen od února 2002. Vývoj cen ovlivňuje zejména nestabilní rubl, jehož kurz reaguje na sankce západních států vůči Rusku za válku na Ukrajině.
Ceny v Rusku prudce rostou prakticky u všech výrobků, od zeleniny a cukru přes oblečení až po elektroniku a auta. Ruská centrální banka upozornila, že inflace bude pokračovat ve zrychlování, částečně však iv důsledku nízkého srovnávacího základu.
Ekonomická válka
Mnozí Moskevci pocítili kousnutí sankcí na vlastní kůži. Již před měsícem se na sociálních sítích šířily různé zprávy a videa o panickém nakupování v supermarketech a dlouhých řadách před bankomaty.