USA chtějí zmírnit inflaci, zvažují zrušení cel na dovoz čínských výrobků

Date:

S cílem zmírnit rychle rostoucí spotřebitelské ceny americká vláda potvrdila, že uvažuje o zrušení sankčních cel na čínské výrobky. Ty zavedl předchozí prezident Donald Trump. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury DPA.

„I toto zvažujeme,“ řekla koncem týdne v rozhovoru pro Bloomberg TV americká ministryně financí Janet Yellenová. Jak dodala, vláda zkoumá, co lze udělat ke zmírnění inflace a součástí tohoto procesu je i prověřování obchodní strategie vůči Číně včetně otázky dovozních cel. Podle ní by jejich zrušení mělo na inflaci „jistý žádoucí efekt“.

Inflace v USA zrychlila v březnu výrazněji, než se očekávalo, přičemž zaznamenala nejvyšší úroveň za více než 40 let. Podle údajů ministerstva práce vzrostly spotřebitelské ceny ve Spojených státech v březnu meziročně o 8,5 %, což představuje nejvyšší inflaci od prosince 1981.

První kolo sankčních cel na dovoz čínských výrobků zavedl Trump v roce 2018 poté, co obvinil Peking z neférových obchodních praktik. Odstartoval tak obchodní válku mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Již o rok později zavedl sankční cla téměř na veškerý dovoz z Číny, který v té době činil hodnotu přes 500 miliard USD (462,24 miliardy eur) ročně. Peking odpověděl stejnou mincí a uvalil dovozní cla na několik produktů ze Spojených států.

Podle mnoha expertů však zvýšená dovozní cla pocítili američtí spotřebitelé, přičemž Trumpova očekávání o výrazném snížení vysokého obchodního deficitu s Čínou se nenaplnila. Například v roce 2020 vyvezla Čína do USA zboží a služby v hodnotě 450 miliard USD, zatímco Spojené státy do Číny za pouhých 165 miliard USD.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Čeká nás v brzké době úplné zrušení hotovosti? Jaké bude mít dopady a na koho?

Ač spousta Čechů zrušení hotovosti podporuje, neboť ji téměř...

Rizika a výhody investování do akcií. Jak zvolit tu správnou strategii? A zvládnu to sám?

Investice hýbou světem a lákají všechny, kdo mají peníze...

Srovnání parametrů Norton Secure VPN vs Free VPN Planet: Co vybrat?

Která ze dvou VPN je lepší: Norton Secure VPN,...