USA chtějí zmírnit inflaci, zvažují zrušení cel na dovoz čínských výrobků

Date:

S cílem zmírnit rychle rostoucí spotřebitelské ceny americká vláda potvrdila, že uvažuje o zrušení sankčních cel na čínské výrobky. Ty zavedl předchozí prezident Donald Trump. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury DPA.

„I toto zvažujeme,“ řekla koncem týdne v rozhovoru pro Bloomberg TV americká ministryně financí Janet Yellenová. Jak dodala, vláda zkoumá, co lze udělat ke zmírnění inflace a součástí tohoto procesu je i prověřování obchodní strategie vůči Číně včetně otázky dovozních cel. Podle ní by jejich zrušení mělo na inflaci „jistý žádoucí efekt“.

Inflace v USA zrychlila v březnu výrazněji, než se očekávalo, přičemž zaznamenala nejvyšší úroveň za více než 40 let. Podle údajů ministerstva práce vzrostly spotřebitelské ceny ve Spojených státech v březnu meziročně o 8,5 %, což představuje nejvyšší inflaci od prosince 1981.

První kolo sankčních cel na dovoz čínských výrobků zavedl Trump v roce 2018 poté, co obvinil Peking z neférových obchodních praktik. Odstartoval tak obchodní válku mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Již o rok později zavedl sankční cla téměř na veškerý dovoz z Číny, který v té době činil hodnotu přes 500 miliard USD (462,24 miliardy eur) ročně. Peking odpověděl stejnou mincí a uvalil dovozní cla na několik produktů ze Spojených států.

Podle mnoha expertů však zvýšená dovozní cla pocítili američtí spotřebitelé, přičemž Trumpova očekávání o výrazném snížení vysokého obchodního deficitu s Čínou se nenaplnila. Například v roce 2020 vyvezla Čína do USA zboží a služby v hodnotě 450 miliard USD, zatímco Spojené státy do Číny za pouhých 165 miliard USD.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Srovnání parametrů Norton Secure VPN vs Free VPN Planet: Co vybrat?

Která ze dvou VPN je lepší: Norton Secure VPN,...

Prodej zavedené firmy několika spolumajitelů bez mediátora se může táhnout celé měsíce

Ne vždy je prodej zavedené firmy procházkou růžovým sadem....

Šedý klenot mezi drahými kameny, to je hematit

Hematit má stříbřitě šedou barvu. Už na pohled tak...

Odboráři v Jaguar Land Rover požadují vyšší platy a lepší pracovní podmínky

Moderní obory zastupující zaměstnance a vedení společnosti Jaguar Land...