Důchodci posílají vzkaz vládě: Z chudých seniorů děláte žebráky

Date:

Vláda se při navrhování pomoci související se zdražováním otočila zády všem seniorům. V tiskové zprávě to uvedla Jednota důchodců na Slovensku (JDS). Kabinet při zdražování podle JDS ignoruje ústavní a sociální práva seniorů a z chudých seniorů dělá žebráky. Zástupkyně JDS Valéria Pokorná tvrdí, že význam pro tuto vládu mají pouze ti občané Slovenska, kteří vytvářejí ekonomické hodnoty.

JDS bude proto pokračovat v protestních shromážděních. Po schválení pomoci při zdražování bez financí pro seniory bude JDS zároveň iniciovat další protestní, ale i jiné akce. „Na začátku letošního roku měl každý třetí senior starobní důchod pod hranicí chudoby. Je to hanba vládní koalice, že další desetitisíce seniorů uvrhne vědomě do pasti chudoby,“ uvedla Pokorná. Ve spotřebním koši seniorů tvoří podle ní náklady na bydlení, energie a potraviny více než 45 procent. „Tyto položky rostly a budou růst nejvíce a nejrychleji, a to v roce 2022 i 2023,“ dodala.

Na pomoc lidem v boji se zdražováním vláda v letošním roce vynaloží 260 milionů eur a v příštím roce jednu miliardu eur. V letošním roce se přídavek na dítě jednorázově zvýší ze současných 25,88 eura na 100 eur. Za tímto účelem vláda vynaloží 83 milionů eur. Přídavek se zvýší pro 661 tisíc rodičů, kteří mají 1,1 milionu nezaopatřených dětí. Bude se to týkat všech nezaopatřených dětí bez ohraničení věku. Příspěvek v částce 100 eur dostanou i rodiny v hmotné nouzi, senioři, kterým nevznikl nárok na starobní důchod, pečovatelé, osobní asistenti a náhradní rodiče.

Little boy with his grandfather having fun outdoor

Jednorázově zvýšený přídavek na dítě v částce 100 eur dostanou rodiče na nezaopatřené děti v červenci letošního roku. Od srpna letošního roku se má přídavek na dítě trvale zvýšit z 25,88 eura na 30 eur a od začátku příštího roku na 40 eur. Stoupnout má také daňový bonus na nezaopatřené děti. Na děti ve věku do šesti let v současnosti daňový bonus dosahuje 47,14 eura, na děti ve věku od 6 do 15 let je to 43,60 eura a na děti nad 15 let 23,57 eura. Od července má částka daňového bonusu na dítě do 15 let vzrůst na 70 eur a od začátku příštího roku na 100 eur. Na nezaopatřené dítě ve věku nad 15 let má daňový bonus od července letošního roku vzrůst na 40 eur a od začátku příštího roku na 50 eur. Od začátku příštího roku chce také vláda zavést příspěvek na služby dětem v částce 60 eur na dítě.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Srovnání parametrů Norton Secure VPN vs Free VPN Planet: Co vybrat?

Která ze dvou VPN je lepší: Norton Secure VPN,...

Prodej zavedené firmy několika spolumajitelů bez mediátora se může táhnout celé měsíce

Ne vždy je prodej zavedené firmy procházkou růžovým sadem....

Šedý klenot mezi drahými kameny, to je hematit

Hematit má stříbřitě šedou barvu. Už na pohled tak...

Odboráři v Jaguar Land Rover požadují vyšší platy a lepší pracovní podmínky

Moderní obory zastupující zaměstnance a vedení společnosti Jaguar Land...