Italové už vědí, jak dají sbohem Rusku. Za jeden a půl roku skoncují s plynem z Moskvy

Date:

Italská energetická společnost Eni podepsala s Kongem kontrakt, který umožní zvýšení produkce plynu v africké zemi a následně i jeho vývoz do Itálie. Uvedla to dnes společnost. Dohoda je další v krátkém období s cílem snížit závislost Itálie na dovozu energií z Ruska. Dovoz plynu by chtěl Řím ukončit do 1,5 roku.

Afrika je pro Itálii atraktivní možností, protože Eni spolupracuje na projektech ve více afrických zemích. To se rozhodla využít italská delegace v čele s ministrem zahraničních věcí Luigim Di Maiem a ministrem pro ekologickou transformaci Robertem Cingolanim.

V rámci dohody s Kongem se Eni bude podílet na urychlení rozvoje projektu zkapalněného zemního plynu (LNG), aby se produkce mohla začít v příštím roce. Kapacita LNG projektu by měla dosáhnout 4,5 miliardy kubických metrů ročně.

Ve středu (20. 4.) podepsali Italové dohodu s představiteli Angoly. Ta podle agentury Reuters, která se odvolala na zdroje blízké jednáním, počítá s dovozem plynu z této země v objemu od 1 do 1,5 miliardy kubických metrů ročně. Podobné kontrakty podepsala Itálie is Alžírskem a Egyptem. Dohody by měly pomoci jihoevropské zemi postupně se vymanit ze závislosti na dovozu ruského plynu.

oil and gas power plant industry against blue sky on sunny day

Rusko se na italském dovozu zemního plynu podílí přibližně 40 %. Po invazi Ruska na Ukrajinu se diverzifikace energetických zdrojů stala pro Itálii prioritou, protože sankce západních států vůči Moskvě zvýšily obavy Říma z výpadků energetických dodávek. Jak řekl ve čtvrtek Cingolani pro deník La Stampa, vláda by chtěla dosáhnout nezávislosti na dovozu ruského plynu někdy v průběhu 2. pololetí příštího roku.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Srovnání parametrů Norton Secure VPN vs Free VPN Planet: Co vybrat?

Která ze dvou VPN je lepší: Norton Secure VPN,...

Prodej zavedené firmy několika spolumajitelů bez mediátora se může táhnout celé měsíce

Ne vždy je prodej zavedené firmy procházkou růžovým sadem....

Šedý klenot mezi drahými kameny, to je hematit

Hematit má stříbřitě šedou barvu. Už na pohled tak...

Odboráři v Jaguar Land Rover požadují vyšší platy a lepší pracovní podmínky

Moderní obory zastupující zaměstnance a vedení společnosti Jaguar Land...